چیلرهای جذبی که از لیتیوم بروماید به عنوان جاذب استفاده می کنند، مشاهده می شود که حتی با کنترل های مناسب، لیتیوم بوماید در چیلر جذبی خوردگی ایجاد می کند. بنابراین برای جلوگیری از بین رفتن و خوردگی اجزا بایستی گامهایی برداشته شود تا از افزایش هزینه های نگهداری و کاهش طول عمر دستگاه جلوگیری شود.

خوردگی چگونه آغاز می شود؟

خوردگی خیلی زود و از زمان راه اندازی چیلر اتفاق می افتد. بنابراین بایستی یک بازدارنده از خوردگی به محلول اولیه اضافه گردد(inhibitor) تا از بروز خوردگی جلوگیری کند. در غیاب اینهبیتور، خوردگی باعث تولید گاز هیدروژن می گردد. این گاز در صورت پرچ(تخلیه) نشدن از چیلر، باعث کاهش راندمان چیلر می شود.

در کل اینهبیتور باعث تشکیل لایه اکسید مغناطیسی آهن می شود که این لایه اکسید باعث به حداقل رساندن میزان خوردگی دستگاه می گردد. با تزریق درست محلول می توان این لایه را در زمان ابتدایی و شروع به کار دستگاه تشکیل داد.

در تست انواع اینهبیتورها، سوالی پیش می آید که میزان انحلال اینهبیتور در محلول لیتیوم بروماید با افزایش دما چگونه تغییر می کند. مقدار دقیق انحلال پذیری اینهبیتورها در لیتیوم بروماید مشخص نیست اما میدانیم این مقدار وابسته به دما، آلکالیتی است.

محافظت از چیلر جذبی در برابر خوردگی-2

تشکیل لایه آهنربایی اکسیده شده توسط اینهبیتور برای محافظت در برابر خوردگی

 

محافظت از دستگاه در طول عمر آن

برای اطمینان از باقی ماندن فیلم تشکیل شده از اکسید بایستی میزا ن اینهبیتور در طول عمر دستگاه مورد تست قرار گیرد. فیلم ناپایدار می تواند باعث شروع خوردگی گردد و نتیجه آن کاهش طول عمر و تولید هیدروژن و عدم کارکرد مناسب دستگاه است. عدم تشکیل مناسب فیلم باعث کاهش سریع اینهبیتور در محلول می شود و گسترش آلودگی(contamination) در محلول را در پی دارد. محلول آلوده را بایستی صاف(فیلتر) کرد و هزینه های نگهداری بالا خواهد رفت.

  • مولیبدات (Molybdate)- بیشترین استفاده از اینهبیتور امروزه توسط مولیبدات انجام می گیرد اما میزان انحلال پذیری آن درمحلول لیتیوم بروماید کم است و توانایی آن در محلول باقی ماندن در محلول غلیظ پایین است(پایداری آن در ژنراتور کمتر است). با این همه به دلیل این که تنها ماده قابل اعتماد جهت کاهش روند خوردگی به عنوان اینهبیتوری قابل اعتماد در بازار شناخته شده است.
  • کرومات(Chromate)- اینهبیتورهای کرومات به دلیل داشتن کروم در فرمول شیمیایی خود بسیار خطرناک و مولد قوی سرطان می باشد.
  • نیترات(Nitrate)- نیترات می تواند باعث تولید آمونیاک گردد که آمونیاک خود به عنوان خورنده لوله های مسی شناخته شده است و همچنین امونیاک به عنوان یک گاز تراکم ناپذیر در چیلر عمل کرده و راندمان آن را پایین می آورد و به همین دلیل استفاده از نیترات در چیلرهای جذبی منسوخ گردیده است.

 

در تصاویر زیر خوردنگی لیتیوم بروماید را می توانید ببینید که به مرحله ای جبران ناپذیر رسیده و باعث صرف هزینه زیاد جهت شکافتن، شستشو و پاک کردن خوردگی ها و تعویض لوله ها در قسمت ابزوربر شده است.

محافظت از چیلر جذبی در برابر خوردگی-23 محافظت از چیلر جذبی در برابر خوردگی-25

 

لوله رقیق خروجی از مبدل حرارتی

محافظت از چیلر جذبی در برابر خوردگی1

محل ورود محلول رقیق لیتیوم بروماید به مبدل حرارتی

 

 

محافظت از چیلر جذبی در برابر خوردگی مبدل حرارتی چیلر جذبی

 

برشی از قسمتی از مبدل حرارتی، که محلول غلیظ لیتیوم بروماید از مبدل عبور می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

چیلر جذبی

اینهبیتور،لیتیوم مولیبدات،کرومات،خوردگی در چیلر

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x