چیلر تراکمی

اکومولاتور accumulator

اکومولاتور accumulator

اکومولاتور accumulator

اکومولاتور در دیکشنری به معنای محل انباشت است و یکی از مهمترین اجزا در چیلرها و سردخانه هایی است که در شرایط محیطی با دمای پایین کار می کنند.

طراحی یک سیستم سردخانه باید به گونه ای باشد که تعادلی بین راندمان مناسب جهت خنک کردن کمپرسور و در عین حال اجتناب از برگشت مایع به کمپرسور برقرار کند. و تا زمانی که احتمال برگشت مبرد به حالت مایع به کمپرسور وجود داشته باشد بایستی انتظار خرابی کمپرسور را داشته باشیم. زمانی که اواپراتور دیفراست (برفک زدایی) می کند کمپرسور در معرض موجی از مایع قرار می گیرد. که به آن باز می گردد و می تواند باعث بوجود آمدن تنش در کمپرسور گردد.

هم در تست های آزمایشگاهی و هم در عمل مشاهده شده است که در صورت نصب مناسب اکومولاتور خط مکش، میتوان از آسیب های آتی جلوگیری کرد.

روش کار اکومولاتور

اکومولاتور میتواند به عنوان یک ریسیور در حین سیکل گرمایش عمل کند و یا سیستم به دلیل شارژ زیاد نامتعادل گردیده است. و سبب اضافی بودن مبرد مایع در سیستم می گردد. و می تواند مبرد را ذخیره کرده و در صورت نیاز کمپرسور، مبرد را آزاد کند.

حجم زیادی از مبرد بعد از دیفراست حرکت کرده و در اکومولاتور ذخیره شده و در صورت نیاز آزاد می گردد. و میتواند تغذیه کمپرسور را به صورت مناسب تامین کند. همچنین اکومولاتور می تواند به صورت موثر دمای کارتر را در محدوده مناسب نگه دارد.

تستهای آزمایشگاهی مشخص کرده است که اکومولاتورهای موجود در بازار توانایی نگه داری حجم زیادی از مایع ورودی به آنها را دارا هستند. و اکومولاتورهای تولیدی برای چیلرها دارای اریفیس هایی در سایز 0.625 ~0.125 inch جهت برگشت روغن می باشند.

تست های بیشتر انجام شده بر روی اریفیس های اکومولاتور با اریفیس در سایز 0.40 ~ 0.50 inch نشان دادند که در زمان کارکرد کمپرسور ها در حالت حداکثر ظرفیت قادر به رد کردن روغن اضافی می باشند.

اکومولاتور با اریفیس کوچک

بعضی از تولید کننده گان، اکومولاتوری با اریفیس کوچک تولید می کنند. و آن را در اختیار خریداران زیادی قرار می دهند. و آنها از آن برای سالیان زیاد استفاده کرده و مشکلی بوجود نمی آید. اریفیس های کوچک بدون شک آسیب پذیری زیادی در برابر جوشکاری و یا اجسام خارجی در سیستم دارند. و نصب یک صافی در ورودی پیشنهاد می گردد. به خصوص برای سیستم هایی که هنوز راه اندازی نشده اند. و لوله کشی در آنها تازه انجام گرفته است.

جمع بندی تجربه و تست های آزمایشگایی نشان میدهد که اکومولاتورهای مرسوم با سایز اریفیس برگشت روغن 0.40 ~ 0.50 inch توانایی حفاظت زیادی از کمپرسور را دارا می باشند. تجهیزات دیگری از قبیل بفل (baffle) و ورودی غیر مستقیم به کمپرسور (جهت سوپرهیت بودن مبرد و عدم بازگشت مایع) و صافی مکش می توانند از اریفیس حفاظت کرده و راندمان بالای آن را تضمین کنند.

تست های انجام گرفته بر روی سیستم های تجهیزات سرماساز مختلف نشان داده اند که استفاده از اکومولاتور با سایز اریفیس کوچک بدون شک برای سرخانه ها و تجهیزاتی که دارای دیفراست (برفک زدایی) می باشند از جهت محافظت بیشتر، بهتر می باشند.

طرح اکومولاتور- سوراخ اریفیس برگشت روغن را در تصویر می توانید ببینید.

جهت مشاوره با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *