دسته های مرتبط

کریستال شدن لیتیوم بروماید

لیتیوم بروماید را در خانواده نمک های قلیلیی طبقه بندی می کنند. در حالت جامد به شکل کریستال است و شبیه بیشتر نمک ها قابل حل در آب است و همانند هر محلول نمکی، برای هر غلظتی دمای اشباعی وجود دارد که پایین تر از این دمای اشباع، لیتیوم بروماید به شکل نمک وجود دارد که کریستال نامیده می شود.

نمودار تعادل غلظت لیتیوم بروماید

دمای اشباع توسط نمودار تعادل برای بسیاری از غلظت ها ارائه شده است. برای مثال محلول لیتیوم بروماید با غلظت 65% را در نظر بگیرید. در دمای بیشتر از 123°F [50.6°C] لیتیوم بروماید قابلیت انحلال پذیری در آب ندارند.

کریستال لیتیوم بروماید

با وارد کردن سیکل چیلر جذبی تک اثره در نمودار تعادل، مشخص می شود کریستال شدن لیتیوم بروماید بیشتر در مبدل حرارتی اتفاق می افتد. در این قسمت از چیلر محلول 65% لیتیوم بروماید(D) تا دمای 135°F [57.2°C] (E) در حین گذر از مبدل حرارتی سرد می شود. همانطور که قبلا اشاره شد دمای اشباع محلول 65% برابر است با 123°F [50.6°C] بنابراین خطر کریستال شدن لیتیوم بروماید وجود ندارد.

درنظر بگیرید که اگر محلول لیتیوم بروماید دارای 66% غلظت باشد و تا دمای مشابه

123°F [50.6°C] سرد شود، دمای اشباع محلول 66% تقریبا برابر است با 143°F [61.7°C]. نتیجه آن که مبدل حرارتی توسط نمک کریستال لیتیوم بروماید مسدود می شود و با کارکرد چیلر در این شرایط، کریستال ها رشد کرده و کل مسیر گذر محلول را مسدود می کنند و کارکرد چیلر را غیر ممکن می سازد.

زمانی که یک چیلر کریستال می کند، کارکرد دوباره چیلر تنها وابسته به بالا بردن دمای محلول سولوشن به بالاتر از است(در این مثال بالاتر از دمای 143°F [61.7°C].). در این دمای بالاتر، نمک کریستال شده لیتیوم بروماید دوباره به حالت محلول در می آید و به چیلر اجازه می دهد به کارکرد طبیعی خود باز گردد.

با ورود کنترلرهای میکروالکترونیک، چیلرهای مدرن برای کنترل غلظت محلول لیتیوم بروماید طراحی شدند و به چیلر اجازه کارکرد در محدوده هایی را می داد که تاقبل از آن ریسک به کریستال رفتن چیلر بود. در مجموع کنترل های ایمنی مختلفی بر روی چیلر نصب می شدند تا احتمال کریستال رفتن را پایین بیاورند و در صورت لزوم چیلر را از کریستال در بیاورد. متاسفانه بسیاری از چیلرهای تولیدی امروزی دارای کنترل مناسب کریستال نمی باشند و یا توانایی رفع کریستال را ندارند.

 

 

      دلایل کریستال شدن لیتیوم بروماید

 

 •     ورود هوا و گازهای غیر قابل تقطیر به چیلر
 •     پایین بودن دمای برج خنک کننده  و یا نوسان سریع دمایی آب برج خنک کننده
 •     قطع برق و یا خاموش کردن چیلر بدون رقیق سازی

 

همانطوری که بحث شد نقطه ای که در آن کریستال اتفاق می افتد بوسیله دما و غلظت محلول در مبدل حرارتی تعیین می گردد.

 نشت (leak) هوا به چیلر

 

 •     افزایش فشار و دمای اواپراتور
 •    کاهش ظرفیت چیلر
 •     افزایش گرمای ورودی
 •     افزایش غلظت
 •     بویژه در شرایط بار زیاد می تواند باعث کریستال شود

شاید بتوان گفت مهمترین عامل کریستال وجود هوا و گازهای غیر قابل کندانس در چیلر است چونکه فشار کارکرد چیلر پایین تر از فشار اتمسفریک است و هوا علاقه دارد از هر درزی که پیدا کند به چیلر راه پیدا کند. همانطوری که قبلا توضیح داده شد فشار و دمای اواپراتور را می توان با استفاده از فشار و دمای ابزوربر تعیین کرد. اگر هوا به درون چیلر راه پیدا کند، فشار قسمت اواپراتور افزایش می یابد اما در قسمت ابزوربر جذب بخار مبرد توسط لیتیوم بروماید انجام نمی شود و این افزایش فشار در اواپراتور باعث افزایش دمای اواپراتور می شود و نتیجه آن کاهش ظرفیت و راندمان چیلراست.

مدار فرمان چیلر دمای آب چیلد خروجی از چیلر و غلیظ ورودی به ابزوربر و رقیق خروجی از آن را سنس می کند و در بعضی از موارد دمای ژنراتور را حس می کند و از مجموع آنها وضعیت چیلر را مشخص می کند.

با عدم جذب مبرد(آب) در ابزوربر و تحویل مبرد با غلظت زیاد به ژنراتور و کاهش راندمان اواپراتور، بسیاری از مدارهای فرمان چیلرها متوجه وضعیت نمی شوند و با گرم کردن ژنراتور تصمیم به افزایش راندمان چیلر می گیرند که این کار باعث جدا شدن میزان بیشتری مبرد از لیتیوم در ژنراتور می شود و نتیجه آن غلیظ شدن بیشتر محلول لیتیوم بروماید می شود. در شرایط بار زیاد، افزایش غلظت سولوشن سبب بوجود آمدن کریستال در مبدل حرارتی می شود.

 

دمای آب برج خنک کننده که پایین باشد

 دمای آب برج خنک کننده

کاهش دمای آب برج خنک کننده همراه با بار زیاد…

 •     کاهش دمای محلول رقیق خروجی از ابزوربر
 •     کاهش دمای محلول غلیظ ورودی به ابزوربر
 •     باعث به کریستال رفتن محلول لیتیوم بروماید ورودی به مبدل حرارتی می شود

دمای آب برج خنک کننده ای که خیلی سرد باشد و در کنار بار زیاد چیلر علت کریستال رفتن می تواند باشد. دمای پایین آب برج خنک کننده باعث افت دمای سولوشن خروجی از ابزوربر و ورودی به مبدل و ورودی به ژنراتور می شود و در کنار محلول غلیظ در ژنراتور تبادل دمایی انجام می دهد که نتیجه آن کاهش دمای محلول غلیظ است. اگر دما به اندازه کافی افت پیدا کندکریستال محلول لیتیوم بروماید اتفاق می افتد.

در گذشته چیلرهای جذبی بر اساس دمای ثابت برج خنک کننده طراحی می شدند. در این چیلرها، افت ناگهانی دمای آب برج خنک کننده باعث کریستال رفتن چیلر می شد. کنترلرهای میکرو الکترونیک در چیلرهای جدید برای کارکرد رنج وسیعی از دمای برج خنک کننده کاربرد دارند که به چیلر اجازه می دهند تا در دماهای مختلف برج خنک کننده و بارهای مختلف کارایی داشته باشند. برای بهبود کنترل آب چیلد خروجی از چیلر، هنوز نیز توصیه می شود تغییرات دمایی برج خنک کننده را به حداقل برسانید.

 

مشکل قطع برق

 قطع برق و کریستال چیلر جذبی

 

 •     خاموش کردن طبیعی چیلر اجازه می دهد غلظت محلول لیتیوم بروماید در چیلر کاهش یابد.
 •     قطع برق اجازه رقیق سازی سولوشن را به چیلر نمی دهد.

در طول خاموش کردن طبیعی، چیلر شروع به رقیق سازی می کند. در طول رقیق سازی ممکن است دمای چیلر به پایین تر از دمای محیط اطراف چیلر برسد اما بایستی در نظر داشت که این شرایط برای چیلر خطرناک نیست.

در زمان قطع برق، چیلر قادر به رقیق سازی عادی نیست و وقتی چیلر سرد می شود، قسمتهایی که دارای غلظت زیادی هستند ممکن است در خطر به کریستال رفتن باشد.

نمودار سایکومتریک لیتیوم بروماید

نمودار سایکومتریک لیتیوم بروماید

جهت کسب اطلاعات بیشتر با گروه مشاورین شرکت تماس بگیرید.

 


منتشر شده در :// نویسنده:mehrspand

contact

شهرک صنعتی چهاردانگه. خیابان ۱۷. پلاک ۱۰
شماره تماس:
09123873563
021-43855203

ایمیل پشتیبانی : info@mehrespand.ir
facebook google instagram twitter aparat pinterest

about us

این شرکت با استفاده از استانداردهای معتبر جهانی تحت عنوان,ASHRAE-15مقررات و ایمنی تبرید مکانیکی ASAB9.1 و قوانین ASMEجهت مخازن تحت فشار در زمینه تاسیسات برودتی توانسته است بهترین راهکارهای تعمیر، سرویس، راهبری و تامین قطعات دستگاههای تهویه مطبوع را ارائه نماید و نیز با بهره گیری از توان علمی و تخصصی و دانش فنی روز دنیا نسبت به ارائه مشاوره و راهنمائی محققین ،دانشجویان و علاقه مندان به این رشته را فراهم نماید. علاقه مندان جهت دریافت هر گونه پاسخ در این زمینه با گروه مشاورین شرکت تماس حاصل نمایند.

mehrspand


تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ است 2008-2015