دسته های مرتبط

سیکل استاندارد چیلر جذبی تک اثره

سیکل استاندارد چیلر جذبی تک اثره

سیکل استاندارد چیلر جذبی تک اثره

سیکل استاندارد چیلر جذبی تک اثره-22

شکل بالا سیکل کامل برودت چیلر جذبی تک اثره را نشان می دهد. تمام 5 مرحله در ادامه آمده و توضیح داده شده است و به این نکته توجه کنید که این یک سیکل پیوسته می باشد اما ما برای توضیح، آن را به 5 قسمت تقسیم کنیم.

در چیلرهای جذبی از آب به عنوان مبرد و از لیتیوم بروماید(LiBr) به عنوان جاذب استفاده می گردد و این دو ماده به صورت ترکیبی با هم این سیکل تبرید را درست می کنند و کل سیکل در خلا(vacuum) کار می کند البته میزان وکیوم قسمت های مختلف به دلیل کارکرد آسان و حرکت ثقلی محلول با یکدیگر فرق می کنند.

  • پمپ محلول (solution pump)

سیکل استاندارد چیلر جذبی تک اثره-33

محلول رقیق شده لیتیوم بروماید در کف ابزوربر جمع می شود. از این قسمت، یک پمپ سولوشن را به یک مبدل پوسته لوله (shell and tube) هدایت می کند تا پیش گرم شود.

  • ژنراتور

کندانسور چیلر جذبی

بعد از خروج از مبدل، محلول رقیق به سمت قسمت بالایی چیلر هدایت می گردد. محلول رقیق لیتیوم بروماید توسط لوله های مسی که بخار یا آب داغ و یا آب گرم در آنها جریان دارد، احاطه می شوند. آب گرم، بخار و یا آب داغ گرما را به محلول رقیق انتقال می دهند. محلول می جوشد و بخار آب از محلول جدا شده و به کندانسور که در قسمت بالایی ژنراتور قرار دارد، راه پیدا می کند و محلول باقی مانده در ژنراتور غلیظ می گردد. محلول غلیظ غلیظ باقی مانده به سمت مبدل حرارتی منتقل می شود تا در تبادل با محلول رقیق که به ژنراتور پمپ می شود دمای خود را از دست دهد.

  • کندانسور (condenser)

کندانسور چیلر جذبی

بخار مبرد تولید شده در ژنراتور با انتقال به کندانسور توسط لوله های مسی که در آن آب برج خنک کننده جریان دارد، سرد شده و به اصطلاح میعان(condense) پیدا می کند و در تشتک کف کندانسور جمع می گردد.

  • اواپراتور (evaporator)

اواپراتور چیلر جذبی

مایع مبرد از کندانسور(قسمت بالایی چیلر) به اواپراتور در قسمت پایینی انتقال می یابد و بر اساس مدل و سازنده چیلر معمولا بر روی لوله های مسی اواپراتور اسپری می گردد و با توجه به میزان وکیوم(6 mmHg(0.8kpa)) در دمای (3.9°c) 39°F آب به جوش می آید. این پدیده باعث به جوش آمدن آب شده و آب سیستم تهویه که داخل لوله های مسی است با از دست دادن دما و انتقال دما به مبرد(آب) خنک شده و مبرد به جوش می آید و بخار آب (مبرد) در اواپراتور تولید می شود.

  • ابزوربر یا جاذب (absorber)

ابزوربر چیلر جذبی

از آنجایی که قسمت اواپراتور و ابزوربر به یکدیگر راه دارند، بخار آب تولید شده در اواپراتور به ابزوربر منتقل می شود و با پاشش لیتیوم بروماید غلیظی که از ژنراتور به مبدل حرارتی و سپس به اسپری های ابزوربر منتقل می شود و به دلیل خاصیت جاذب بودن (نمک قلیلیی) لیتیوم بخار تولید شده در قسمت اواپراتور جذب لیتیوم بروماید شده و محلول رقیق می گردد. بایستی توجه داشت که جذب رطوبت توسط لیتیوم بروماید گرما تولید میکند که بوسیله لوله های مسی که در آنها آب برج خنک کننده جریان دارد، این گرما دفع می گردد و حال محلول لیتیوم بروماید در پایین ترین قسمت چیلر جمع شده و دوباره توسط پمپ سولوشن پمپ می گردد. پروسه سیکل تکمیل شده و محلول دوباره این مسیر را طی میکند.

 


منتشر شده در :// نویسنده:mehrspand

contact

شهرک صنعتی چهاردانگه. خیابان ۱۷. پلاک ۱۰
شماره تماس:
09123873563
021-43855203

ایمیل پشتیبانی : info@mehrespand.ir
facebook google instagram twitter aparat pinterest

about us

این شرکت با استفاده از استانداردهای معتبر جهانی تحت عنوان,ASHRAE-15مقررات و ایمنی تبرید مکانیکی ASAB9.1 و قوانین ASMEجهت مخازن تحت فشار در زمینه تاسیسات برودتی توانسته است بهترین راهکارهای تعمیر، سرویس، راهبری و تامین قطعات دستگاههای تهویه مطبوع را ارائه نماید و نیز با بهره گیری از توان علمی و تخصصی و دانش فنی روز دنیا نسبت به ارائه مشاوره و راهنمائی محققین ،دانشجویان و علاقه مندان به این رشته را فراهم نماید. علاقه مندان جهت دریافت هر گونه پاسخ در این زمینه با گروه مشاورین شرکت تماس حاصل نمایند.

mehrspand


تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ است 2008-2015