دسته های مرتبط

سابکول و سوپرهیت

مافوق داغ(superheat)

&

مادون سرد(subcooling)

 

سوپرهیت دمای بخار  بالای نقطه جوش است.

همانگونه که در شکل 1 می بینید آب در دمای 100 درجه سانتیگراد به جوش می آید. هر مقدار اضافه کردن دما بالای نقطه جوش، دمای سوپرهیت است(هر مقدار کم کردن دما از آب زیر نقطه جوش دمای مادون سرد نام دارد). به یاد داشته باشید مافوق داغ بودن به معنای داغ بودن نیست بلکه به سادگی به معنای بالای نقطه جوش بودن است. برای مثال R134a تقریبا در دمای 26- در فشار اتمسفر به جوش می آید، هر چقدر دمای R134a بیشتر از 26- درجه باشد در فشار اتمسفر، دمای مافوق داغ است.

Microsoft Word - serv matters 6.doc

ما مافوق داغ را بر اساس اختلاف دمای بین دمای خروجی مبرد از اواپراتور(T2) و دمای اشباع(saturate T1) محاسبه می کنیم. این مقدار بایستی بین 10 تا 15 درجه باشد.

Microsoft Word - serv matters 6.doc

سوپرهیت بین 10 تا15 تظمین کننده این است که مایع به کمپرسور برنمی گردد و تمام مبرد به جوش آمده و مایع مبرد به کمپرسور باز نمی گردد. به یاد داشته باشید زیاد بودن این عدد نشان دهنده بالا بودن دمای گاز ورودی به کمپرسور است که با وجود آن که باعث راندمان بالا میشود اما باعث می شود که دمای مناسب برای خنک شدن سیم پیچ تامین نگردد و سیم پیچ داغ گردد.(شرکت های سازنده دمای مورد نیاز جهت خنک شدن سیم پیچ را در کاتالوگ های خود اعلام می کنند که این عدد بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد است)

 مثال 1:

گاز R134a

فشار اواپراتور 1.5 بار

دمای اواپراتور4- درجه سانتی گراد

دمای خروجی 5 درجه سانتی گراد

مافوق داغ= (4-)-5= 9 درجه سانتی گراد

سوال: شیر انبساط را بایستی ببندیم یا باز کنیم تا مافوق داغ را تصحیح کنیم؟

دمای مافوق داغ 9 دمای خوبی است و نیازی به تغییر شیر انبساط نیست.

برای چه دلیلی مافوق داغ مهم است؟

راندمان بهینه  اواپراتور

به صفر رساندن مایع برگشتی به کمپرسور

برگشت مایع به کمپرسور سبب شکستن تمام شاتون ها، پیستون ها، از بین رفتن بوش ها، اویل پمپ و سوختن سیم پیچ شده است.

شکستن شاتون و پیستون و سوپاپ کمپرسور


منتشر شده در :// نویسنده:mehrspand

contact

شهرک صنعتی چهاردانگه. خیابان ۱۷. پلاک ۱۰
شماره تماس:
09123873563
021-43855203

ایمیل پشتیبانی : info@mehrespand.ir
facebook google instagram twitter aparat pinterest

about us

این شرکت با استفاده از استانداردهای معتبر جهانی تحت عنوان,ASHRAE-15مقررات و ایمنی تبرید مکانیکی ASAB9.1 و قوانین ASMEجهت مخازن تحت فشار در زمینه تاسیسات برودتی توانسته است بهترین راهکارهای تعمیر، سرویس، راهبری و تامین قطعات دستگاههای تهویه مطبوع را ارائه نماید و نیز با بهره گیری از توان علمی و تخصصی و دانش فنی روز دنیا نسبت به ارائه مشاوره و راهنمائی محققین ،دانشجویان و علاقه مندان به این رشته را فراهم نماید. علاقه مندان جهت دریافت هر گونه پاسخ در این زمینه با گروه مشاورین شرکت تماس حاصل نمایند.

mehrspand


تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ است 2008-2015