دسته های مرتبط

خنک کردن روغن کمپرسور (تغییرات دما)

شوک دمایی در کمپرسور­های موازی

اگر نسبت تراکم کمپرسور خیلی بالا باشد­، دمای خروجی (روغن) ممکن است خیلی بالا رود­. در بعضی مدل­ های کمپرسور به ویژه کمپرسور­های اسکرو­، روغن گرمتر نیز می ­شود­. بعضی مبرد­ها مانند آمونیاک دارای سوپرهیت بیشتر نسبت به مبرد­های دیگر در حین کمپرس کردن هستند­. دمای بالای روغن کمپرسور می­ تواند به شکستن ساختار آن منجر شود­. بنابراین خنک کردن روغن ضروری است­.

این کار را می­ توان از طریق یک مبدل حرارتی انجام داد که با روغن داغ پر می ­شود و یک سیال که معمولا آب یا مبرد است­، وارد مبدل می ­شود­. شوک­ های دمایی در ابتدای کار می ­تواند باعث آسیب به مبدل حرارتی گردد­.

ویسکوزیته روغن ورودی به خنک کننده روغن (اویل کولر) معمولا پائین ­تر از اطلاعات سازنده است­.

این امر می ­تواند به بزرگ شدن اندازه اویل کولر منجر شود البته در صورتی که طراحی بر اساس خواص اسمی روغن باشد­.

بزرگتر شدن اویل کولر باعث سرد شدن روغن می ­شود و در زمانی که سیستم کنترل off-on (روشن و خاموش) باشد­، این قضیه منجر به کارکرد­های کوتاه مدت می­ شود و خستگی (fatigue) دمایی را بالا می ­برد­.

از بزرگ گرفتن اندازه خنک کننده روغن (اویل ­کولر) پرهیز کنید­.

چه چیزی بیشترین شوک را می­­ دهد­؟

  • تغییر ناگهانی دمای روغن یا تغییر ناگهانی دمای سیال خنک کننده (آب یا مبرد)

تغییرات انرژی در مبدل حرارتی

روغن دارای نصف گرمای ویژه و دانستیه کمتر از آب است بنابراین تغییرات نسبی انرژی پائین است­.

دیگر منبع تغییرات دمای سریع، در راه­ اندازی و خاموشی کمپرسور در هنگام اتصال موازی کمپرسور­ها است­.

یک سیستم انبساط مستقیم (DX) با مبرد کم، به ویژه به تغییرات حساس است­. یک سیستم فلودد دارای مبرد بیشتری است و به تغییرات حساسیت کمتری دارد­.

بعضی مثال­ها از کنترل روشن-خاموش (on-off) در شکل نشان داده شده است­. شیر­های روشن و خاموش را می­ توان با شیر­های کنترلی با تنظیم پیوسته همراه بای­پس (bypass) استفاده کرد­. بنابراین می­ توان دما را ثابت نگه داشت­.

بعضی اوقات از تبخیر گاز فریونی (مبرد) برای سیال خنک کننده استفاده می ­شود­. در موارد کمپرسور­های موازی­، هر کمپرسور می ­تواند دارای کنترل کننده فشار مجزا باشد­. دمای خروجی را می ­توان به صورت دستی یا اتوماتیک  کنترل کرد­.

کنترل خنک کننده روغن (اویل کولر)

 اویل کولر چیلر DX با کمپرسور­های موازی (تندوم)


منتشر شده در :// نویسنده:mehrspand

contact

شهرک صنعتی چهاردانگه. خیابان ۱۷. پلاک ۱۰
شماره تماس:
09123873563
021-43855203

ایمیل پشتیبانی : info@mehrespand.ir
facebook google instagram twitter aparat pinterest

about us

این شرکت با استفاده از استانداردهای معتبر جهانی تحت عنوان,ASHRAE-15مقررات و ایمنی تبرید مکانیکی ASAB9.1 و قوانین ASMEجهت مخازن تحت فشار در زمینه تاسیسات برودتی توانسته است بهترین راهکارهای تعمیر، سرویس، راهبری و تامین قطعات دستگاههای تهویه مطبوع را ارائه نماید و نیز با بهره گیری از توان علمی و تخصصی و دانش فنی روز دنیا نسبت به ارائه مشاوره و راهنمائی محققین ،دانشجویان و علاقه مندان به این رشته را فراهم نماید. علاقه مندان جهت دریافت هر گونه پاسخ در این زمینه با گروه مشاورین شرکت تماس حاصل نمایند.

mehrspand


تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ است 2008-2015